Wstęp


Wejście w ścianę było punktem zwrotnym w moim życiu. Od tego momentu już nic w nim nie było takie jak przedtem. Najpierw ogromna depresja uczyniła ze mnie chodzące zombie, potem okres powolnego wracania do zdrowia uświadamiał mi coraz bardziej, co w życiu jest najważniejsze? Dwa lata i osiem miesięcy wyszarpnięte z życia, które jednak, jak się później okazało, nie były dla mnie czasem straconym. Nie tylko odzyskałam zdrowie ale wyszłam z tego największego w moim życiu kryzysu wzmocniona zgodnie z zasadą że to co nas nie zabije, to nas wzmocni. Dokładnie tak się stało w moim przypadku.

Największą rolę w moim zdrowieniu odegrała właśnie natura w szerokim tego słowa znaczeniu. W chwilach przebłysków spisywałam to co czułam w danym momencie w moim pamiętniku, później w podobnych chwilach odczytywałam moje myśli określające najgłębsze odczucia i płakałam, płakałam, płakałam. W końcu nie było już łez, był smutek, po nim przyszedł spokój a na koniec pierwszy po kilkudziesięciu miesiącach uśmiech. Najbliżsi byli moim wsparciem, najlepsza przyjaciółka powiernicą, mój pies towarzyszem na długich spacerach, Bóg opoką, a rozmowa z nim terapią najwyższej jakości.

To doświadczenie przymusiło mnie niejako do studiowania siebie samej, wsłuchiwania się w to co mówi mi mój własny organizm i stawiania jego potrzeb na pierwszym miejscu. Na nowo polubiłam siebie i mogłam rozpocząć walkę o powrót do zupełnego zdrowia. Podstawą do tego było zdobywanie szerokiej wiedzy z zakresu dbania o zdrowie i zapobiegania nie pożądanym dolegliwością rożnymi metodami najczęściej mającymi związek z naturą i ruchem fizycznym. Dzisiaj chcę się dzielić moimi doświadczeniami i wiedzą z każdym kto tego chce.




poniedziałek, 23 września 2013

Zdrowia pierwsza i ostatnia litera

Dyscyplina to zdrowia pierwsza i ostatnia jest litera.

Na zachowanie dobrego zdrowia, moim zdaniem, największy wpływ mają pierwsze godziny dnia. Warto więc wyrobić w sobie nawyk kładzenia się spać i wstawania razem z kurami. :D

Poranny, szybki spacer nie krótszy niż trzy kilometry lub trwający od 30-40 minut. Po takiej rozgrzewce ćwiczenia wzmacniające i rozciągające ok. 45 minut - 1 godziny. Dusz i jakże zasłużone śniadanie. :D Najlepiej śniadanie bogate w proteinę. Nie pozbawione jednak węglowodanów, witamin, minerałów i błonnika.

Proteiny to budulec, węglowodany pomagają w spalaniu, pełnią funkcję transportową i między innymi hamują krzepnięcie krwi, a co za tym idzie jej nadmierne gęstnienie, są materiałem energetycznym. Błonnik stoi na straży prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Witaminy to niezbędne dla organizmu związki organiczne warunkujące prawidłowe działanie enzymów i białek. Musimy je dostarczać naszemu organizmowi każdego dnia najlepiej przez spożywanie warzyw i owoców. Minerały poprawiają funkcjonowanie pojedynczych komórek, tkanek i organów. To od nich zależy tak naprawdę stan naszego zdrowia. Ważne jest by pierwiastki dostarczać naszemu organizmowi we właściwych połączeniach i proporcjach ponieważ w niewłaściwym stężeniu obniżają one odporność organizmu. Należy więc komponować nasze pokarmy tak, by uniknąć niewłaściwych połączeń.

Śniadanie więc powinno być najobfitszym posiłkiem w ciągu dnia, bardzo urozmaiconym i najbogatszym we wszystkie niezbędne składniki, ponieważ śniadanie tak naprawdę ma nam dostarczyć energii na cały dzień. Obiad powinien być posiłkiem uzupełniającym, a kolacja może i nie musi być. Można ją zastąpić jakimś owocem, warzywami bądź szklanką ciepłego mleka z bananem by lepiej nam się spało. Spożywać ją należy najpóźniej trzy godziny przed snem.

Dobrze jest gdy i w posiłkach zachowamy dyscyplinę i postaramy się je spożywać w tym samym czasie każdego dnia i oczywiście w równych odstępach czasu. Jedni znawcy tematu twierdzą, że powinno być pięć posiłków dziennie, inni, że wystarczą trzy, ja natomiast uważam, że jest to sprawą całkowicie indywidualną. Ważne aby zachować dyscyplinę i trzymać się potrzeb swojego organizmu, którego należy nauczyć się słuchać dla własnego dobra. To co jest odpowiednie dla jednych, nie musi być takim dla innych. Daj więc sobie czas i poznaj swój własny organizm, jego potrzeby. Naprawdę warto jest zadać sobie ten wysiłek. Powodzenia! :D
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz